9. ročník soutěže Interiér roku odstartován

Autor: LEXXUS NORTON

A je to tady, prestižní soutěž Interiér roku otevřela příjem přihlášek do svého devátého ročníku. Zúčastnit se jí mohou soukromé i veřejné interiéry, které byly navrženy profesionály a dokončeny v roce 2023. Vítězové jednotlivých kategorií se mohou těšit na ocenění, jehož design byl pro tento ročník svěřen designérce Kateřině Handlové.

9. ročník soutěže Interiér roku odstartován

Kateřina Handlová. Foto: Štěpán Lohr.

Podoba ocenění soutěže Interiér roku je navrhována každý rok jiným designérem. Po autorech z předchozích let Rony Pleslovi, Václavu Mlynářovi, Jakubu Pollágovi nebo Borisu Klimkovi se tohoto úkolu ujala art direktorka sklárny Rückl Kateřina Handlová. Pro Rückl vyvzorovala dvě skvělé kolekce HERO.INE a Spirit, ale je také autorkou úspěšných svítidel pro sklárnu BOMMA. V minulosti pracovala také pro Lasvit v Dubai nebo značku Swarovski v Innsbrucku.

Nalevo: Kateřina Handlová. Foto: Jan Zima. Napravo: Karafa Gentle z kolekce Spirit.

„Kateřina Handlová hledá kořeny tvorby zejména mimo oblast skla a nezastírá fascinaci Haute Couture. Sklo konfrontuje s materiály jako kůže, provazy nebo třeba porcelán. Podoba ocenění Interiér roku je vždy jakousi zhmotněnou metaforou interiérové tvorby. V případě návrhu této ceny nás letos jistě čeká osvěžující vlna originality.“ říká zakladatel a ředitel soutěže Petr Tschakert.

Také v devátém ročníku bude prostor pro kategorii Hlasování veřejnosti. Mezi nejnapínavější kategorie však patří Soukromý interiér – nízkonákladové bydlení, které je zdrojem nápadů a inspirace pro širokou populaci, a to zejména s ohledem na ekonomicky velmi turbulentní přítomnost.

O vítězích bude rozhodovat mezinárodní odborná porota pod vedením emeritního rektora pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové architekta a designéra prof. akad. arch. Jiřího Pelcla dr.h.c.

Kromě několika Čechů bude o vítězích rozhodovat i španělský architekt José Toral, dánský architekt Rasmus Kruse Jensen, italská architektka Daniela Colli, řecký interiérový designér Vangelis Bonios a řada dalších.

Vedle architektů a interiérových designérů zasednou v porotě i tuzemské osobnosti s výjimečnými výsledky v oblasti vizuální kultury. Oborová pestrost poroty je záměrná. Snaží se dosáhnout toho, aby výsledky plastičtěji zohledňovaly interiér jako multidisciplinární, nikoliv jen architektonickou disciplínu.

Vítěz kategorie Veřejný interiér II. SOM STORE, Bratislava. Foto: D415.studio.