Picky Parents: Inspirace pro kreativní zařízení dětských pokojů

Autor: LEXXUS NORTON

S blížícím se Dnem dětí přinášíme rodičům inspiraci, jak mohou kreativně a funkčně upravit pokojíčky svých ratolestí. Rady a tipy vychází z filozofie nové české značky Picky Parents, která je inovativním hráčem na poli dětského designu. Představíme vám praktické nápady na to, jak pokojíček přetvořit v prostor, který podporuje dětskou představivost a zároveň drží krok s dospíváním vašeho dítěte.

Picky Parents: Inspirace pro kreativní zařízení dětských pokojů

Zakladatelé značky Picky Parents, manželé Michaela Karásek Čejková a Adam Karásek, na Designbloku 2023. Foto: Michaela Karásek Čejková.

Picky Parents je česká značka zaměřená na design a vybavení dětských pokojů. Byla založena manželským párem Michaelou a Adamem Karáskovými, kteří jsou známí svým působením v českém designu a umění. Michaela Karásek Čejková je respektovaná fotografka a umělkyně, která se věnuje autorské fotografii a kolážové tvorbě. Adam Karásek je zakladatelem značky NANOVO, která se specializuje na renovaci nábytku a uměleckých předmětů.

Značka vznikla z potřeby najít kreativní a originální řešení pro zařízení dětských pokojů, které by bylo nejen esteticky přitažlivé, ale i funkční a bezpečné. Snaží se vytvářet prostředí, které podporuje dětskou představivost a fantazii, a zároveň propojuje svět dospělých s dětským světem.

Původní paravan z 60. let, jehož plátna byla přetvořena jednou z nejvýznamnějších českých ilustrátorek Barborou Idesovou. Foto: Michaela Karásek Čejková.

Produkty Picky Parents jsou vyráběny ve spolupráci s českými designéry a umělci, což zajišťuje jejich vysokou kvalitu a originalitu. Nabídka zahrnuje širokou paletu předmětů, od nábytku a svítidel až po dekorace a hračky, které jsou navrhovány tak, aby byly atraktivní pro děti různých věkových kategorií.

Cílem značky je poskytnout rodičům a dětem možnost vytvořit si pokojíček, který bude růst s dítětem a přizpůsobovat se jeho měnícím se potřebám a vkusu.

Útočiště pro odpočinek a hravost

Dětský pokoj by měl být bezpečným útočištěm, kde se děti mohou cítit pohodlně a kde mohou rozvíjet svou kreativitu. Michaela a Adam Karáskovi zdůrazňují význam prostředí, které je esteticky příjemné a zároveň stimulující. Teepee nebo malý stan může posloužit jako ideální koutek pro odpočinek nebo čtení.

Dětská školní lavice přibližně z 50. let dostala nátěr v pastelových barvách inspirovaných filmem Pipi dlouhá punčocha. Sedák s podnožkou je nastavitelný podle růstu dítěte (nalevo). Polička, která původně sloužila v kuchyni pravděpodobně na kořenky byla přetvořena v poličku do dětského pokoje. Foto: Michaela Karásek Čejková.

Design, který roste s dítětem

Vybavení pokojíčku by mělo být flexibilní, aby odpovídalo měnícím se potřebám a vkusu dítěte. Investice do kvalitního nábytku, který "poroste" s dítětem, je klíčová. Picky Parents navrhují nábytek tak, aby byl modifikovatelný a mohl se snadno přizpůsobit různým věkovým etapám. Příkladem může být přestavitelná postel nebo pracovní stůl s nastavitelnou výškou.

Tvorba kreativního prostředí

Podle Karáskových je důležité, aby dětský pokoj podněcoval fantazii a kreativitu. Barevné stěny, originální dekorace nebo tematické prvky jako jsou svítící hvězdy na stropě mohou proměnit běžný pokoj v magické místo. Picky Parents spolupracují s českými designéry na vytváření unikátních prvků, které dodají pokoji charakter a originalitu. Jak říká sama Michaela „…v dnešní době se věci pro děti vyrábí v krémových zemitých barvách. A když sleduji svoje děti a jejich kamarády, tak mám spíš pocit, že chtějí všechno barevné, zábavné. Tak jsme si s manželem řekli, že to budeme dělat úplně naopak, že interiér pro děti má být takový, který děti rozvíjí, je barevný a stimuluje je k tomu, aby chtěly rozvíjet samy sebe.“

Polička Jurkovič 1 v krásné tyrkysové barvě si už svou cestu do dětského pokoje našla (nalevo). Umělecky pojaté fotorámečky odkazující na filmové hity Nekonečný příběh a E.T. Mimozemšťan. Foto: Michaela Karásek Čejková.

Místo pro hry i učení

Dětský pokoj by měl být multifunkční – sloužit nejen k odpočinku, ale stimulovat i ke hře a učení. Vytvoření zóny pro hry, která je vizuálně oddělená od zóny pro učení, pomáhá dětem rozlišovat mezi časem pro hru a časem pro domácí úkoly. Picky Parents doporučují zařídit tyto prostory tak, aby byly inspirativní a zároveň praktické. Pokud vaše dítě miluje určitou aktivitu jako je surfování, hraní na hudební nástroj nebo třeba kreslení, přizpůsobte pokoj tak, aby podporoval tento koníček. Například závěsné háky na surfovací prkna nebo zvukotěsné stěny pro mladé muzikanty mohou být velkým plusem.

Osobitý styl a flexibilita

Důraz je kladen také na význam osobitého stylu, který reflektuje osobnost dítěte. Prostor by měl být dostatečně neutrální, aby mohl být snadno upraven podle momentálních zájmů a preferencí dítěte. Využití vyměnitelných dekorací jako jsou magnetické tabule nebo tabule na kreslení nabízí dětem možnost vyjádřit se a snadno měnit vzhled svého pokoje podle aktuálních zálib.

Doufáme, že tyto tipy vám pomohou vytvořit dokonalý dětský pokojíček a že například i nadcházející Den dětí bude pro vaše děti, díky refreshi jejich království opravdu speciální. Více informací o produktech a filozofii Picky Parents najdete zde.