Petrská čtvrť: Chutě celého světa i designové lahůdky ukryté před ruchem velkoměsta

Autor: Zdenka Tomis

Dokonce i v centru Prahy se ještě dají najít zdánlivě zapomenutá, ale o to půvabnější místa, která rozhodně stojí za prozkoumání. Jedním z nich je například Petrská čtvrť, která nabízí nejen spoustu skvělých podniků, ale i příjemné místo pro život.

Petrská čtvrť: Chutě celého světa i designové lahůdky ukryté před ruchem velkoměsta

Pohled na jeden ze zdejších vychycených showroomů, ve kterém najdete luxusní nábytek a interiérové doplňky italské značky Minotti. Foto: minottipraha.cz (se souhlasem STOPKA a.s.)

Petrská čtvrť leží mezi pravým břehem Vltavy a ulicemi Hybernská, Revoluční a Těšnovem. Prakticky odděluje Staré a Nové Město. Jde o místo, z něhož historie přímo sálá. Právě tady najdete kostel svatého Klimenta, kostel svatého Petra Na Poříčí nebo Novomlýnskou vodárenskou věž, která odkazuje na minulost plnou tradičních mlýnů, které tu díky blízkosti řeky kdysi stávali.

I přes půvabné stavby a příběhy zůstává Petrská čtvrť turisty trochu zapomenutá, je tu úžasný klid, což naopak skvěle nahrává autentickému životu místních lidí. Navzdory lokalitě v centru hlavního města se tu stále udržely malé tradiční služby, jako je prádelna, čistírna nebo třeba sklenářství.

Kromě nich tu ale rostou i úžasné kavárny, vinárny, ale i obchody. Inspirujte se našimi tipy a zajděte se podívat, o co jste možná dosud přicházeli. V Petrské čtvrti snadno strávíte celý den, anebo možná rovnou celý život.

Chutě z celého světa

Ať už máte zrovna chuť na cokoli, Petrská čtvrť vám to splní. V Palandě ve Zlatnické ulici si dáte skvělý americký burger, autentickou Itálii mají v Cibo da Dio v Petrské nebo v Al Forno Trattoria na Petrském náměstí. Pokud jste fanoušky mexické kuchyně, jistě rádi zavítáte do Las Adelitas rovněž v Petrské ulici. Chutě Argentiny můžete objevovat v La Boca v Truhlářské. Za francouzsky laděnou zážitkovou gastronomií se vypravte do elegantní restaurace Grand Cru, která sídlí v jedné z historických budov ulice Lodecká.

Chcete si svou ranní kávu vychutnat udržitelně? Vyrazte do podniku Minimum Waste Cafe. Foto: Facebook podniku (se souhlasem Minimum Waste Cafe).

Odkud voní káva

Jestliže hledáte místo, kam zajít na snídani, nebo kde si vychutnat kávu po dobrém obědě, zamiřte do Minimum Waste Cafe. Jde o udržitelnou kavárnu, která dbá na to, aby vše, co vám nabídne - od kávy přes dezerty po jídla, která tu podávají po celý den - pocházelo od dodavatelů, kteří produkují své suroviny zodpovědným přístupem, s minimem spotřeby zdrojů a samozřejmě s minimem odpadu. Kdybyste se chtěli o šetrnějším přístupu k výrobě i životu dovědět víc, konají se tu také přednášky na téma udržitelnosti. Kromě toho tu pořídíte i šikovné ekologické doplňky do domácnosti.

Velmi zodpovědně ke kávě přistupují také v podniku nazvaném příznačně Čerstvě pražená káva, který je členem sdružení Slow Food. Zajděte sem pro kafe, ale i na kafe. Moc rádi vám tady poradí s výběrem a ochotně předají své znalosti a zkušenosti, abyste mezi všemi druhy kávy a různými způsoby pražení našli svůj nejmilejší. Mimochodem, prodávají tu i skvělou českou čokoládu nebo třeba baristické pomůcky.

Kam na skleničku

Až přijde čas na víno, vzpomeňte si na Wine Office v Truhlářské ulici. Mají tu nejširší nabídku španělských vín v celé Praze, a logicky tak v nabídce nemůže chybět ani cava nebo tapas. Nakoupíte tu zásoby domů, ale můžete i posedět, místní bar je opravdu příjemný.

Máte raději bublinky? Pak vám udělá radost, že na Petrském náměstí má jednu ze svých poboček také Prosekárna. V jejím moderním interiéru se během několika doušků okamžitě přenesete do atmosféry italského vinného ráje Valdobbiadene, který se rozkládá v podhůří Dolomit.

Ani na víno, ani na prosecco vás neužije, a tak byste raději poctivě čepované pivo? Pak doporučujeme Gulden Draak, belgický pivní bar v Soukenické ulici, kde ochutnáte belgická piva na šestnácti pípách a dalších více než sto různých druhů v láhvi. Nebudete vědět, co ochutnat dřív, a tak nezbyde než přijít zase znovu.

Nahoře: Ve Wine Office vás dostanou výborná španělská vína, tapas i zdejší pohodová atmosféra. Foto: Facebook podniku (se souhlasem Wine Office).

Skvělá místa pro designové nákupy

Zážitky z Petrské čtvrti ale nekončí u historie, ani gastronomie. Návštěva nebude kompletní, pokud se nestavíte také v úžasných obchodech a showroomech, na které váš domov vysloveně čeká. Právě v Petrské čtvrti máte hned několik perfektních příležitostí, jak zařídit své bydlení ve velkém stylu.

Na Petrském náměstí má svůj showroom luxusní italský nábytek Minotti. V Klimentské ulici pak našel svoji adresu showroom další oblíbené italské značky Poliform. Ve stejné ulici pak najdete také multibrandový Showroom Dot, který se zaměřuje především na módu a doplňky, a to převážně od českých designérů.

V ulici Soukenická sídlí ještě 100 class concept store, který nabízí jedinečný výběr lokálních designérů doplněný o několik nezávislých evropských značek, přičemž tu pořídíte interiérové dekorace, současný design, módu, šperky, módní doplňky, ale také výběr kosmetiky, zápisníků a knih. Při výběru tu mají jasná kritéria - nejde jen o to, aby věci byly krásné, ale aby jejich výrobci zároveň ctili principy udržitelného životního stylu.

Must-to-go místo pro všechny milovníky luxusního nábytku a interiérových doplňků. Showroom Minotti, který najdete přímo na Petrském náměstí. Foto: sociální sítě společnosti STOPKA a.s. (se souhlasem STOPKA a.s.).