Karlínský vintage domov plný cool věcí, které podporují kreativitu jejich majitele

Autor: Veronika Kurzová

Vintage interiéry získávají poslední dobou čím dál více na popularitě. Důkazem tohoto trendu je i karlínský byt Daniela Dujsíka, člověka mnoha tváří - fotografa, kameramana, manažera českého Converse skate teamu, hlavního rozhodčího na závodech a social media manažera. Jeho domov odráží nejen lásku k interiérového designu, skateboardingu, ale i velkou vášeň k vinylu.

Karlínský vintage domov plný cool věcí, které podporují kreativitu jejich majitele

Daniel Dujsík v obývacím pokoji svého karlínského bytu. Foto: Michaela Karásek Čejková.

Stejně jako mnoho jiných Pražanů přišel i Daniel do Prahy z Moravy, a to konkrétně z industriální Ostravy. Přestupní stanicí mu byl Manchester, který jej zároveň inspiroval k rozhodnutí zakotvit po návratu do Česka v Praze. V metropoli žije už čtyři roky. Nejdříve mu byly domovem Kobylisy, ale nakonec zakotvil v oblíbeném Karlíně.

Žijete v Karlíně, v jedné z nejstylovějších pražských čtvrtí. Proč jste se rozhodl mít domov právě v této lokalitě?

Po více než roce stráveném v Manchesteru, následném bydlení v předchozím a zároveň prvním pražském bytě v Kobylisích, jsem měl jasnou představu o tom, jak by mělo mé budoucí útočiště vypadat. Můj blízký vztah k umění, módě a designu doplňuje dávka perfekcionismu. Na výběru zařízení domova si tak opravdu potrpím. Vyhledávanými lokalitami při hledání nového bydlení pro lidi v bublině, kterou se obklopuji, je především Letná a Vinohrady. U mě nakonec padla volba na Karlín. První prohlídka bytu mě přesvědčila.

Obývací pokoj odráží Danovu lásku k vintage kouskům, designu i vinylu. Foto: LEXXUS NORTON.

Karlín je velmi žádaný. Trvalo vám dlouho, než jste tu našel byt k pronájmu?

Měl jsem jasnou představu o tom, jak by mělo mé budoucí bydlení vypadat nebo se ideálu alespoň přibližovalo. Jeho hledání bylo přirozené, a ne přehnaně intenzivní. Původně Karlín v hledáčku nebyl, ale když se tato skvělá příležitost objevila, okamžitě jsem po ní sáhnul. Za toto rozhodnutí jsem nejvíc vděčný. Jak se říká, trpělivost růže přináší.  

Proč jste se rozhodl právě pro tento byt?

Při rozhodování mě přesvědčilo řešení dispozice a nezaměnitelné dřevěné parkety v tmavém odstínu, které dodávají prostoru vintage nádech, což je mi osobně blízké. Oddělený koutek s postelí splňuje funkci doupěte. To byl problém v předchozím bytě, kdy jsem měl postel stále na očích, tudíž jsem se nemohl na práci pořádně soustředit. Směřování bytu na jih zachraňuje odraz denního světla a slunce od protějších kanceláří a krásná velkorozměrná dvojitá okna, která zároveň izolují venkovní ruch ze silnice. To překvapí každého, kdo přijde na návštěvu. Po intenzivních dnech díky tomu dokážu vypnout a najít si chvilku pro regeneraci a nalezení vnitřního klidu. Mé rodné kořeny z industriálního města a  skatera/fotografa uprostřed ulice úzce reflektují i můj domov. Kombinace tradičního s moderním nábytkem doplněného o dekorace je podle mě klíčem k úspěchu. Vybrat a rozmístit vybavení do menšího bytu je poměrně oříšek, ale čelit těmto výzvám je zábava. Další výhodou bytu je výborná dostupnost do všech městských částí, moderní a příjemné prostředí s plochami pro relaxaci, veřejná zeleň, výhled na Vítkově, cyklostezka podél řeky a nově vybudovaná lávka HolKa propojující Karlín a sousední Holešovice, která je pro většinu obyvatel gamechanger. Karlín funguje jako autonomní jednotka, která nabízí vše, co člověk ke spokojenému životu potřebuje. I přesto, že se zde nachází plno business komplexů, stále z něj dýchá maloměstská a přátelská atmosféra.

Když máte chvíli volna, kde a jak ji doma nejraději trávíte?

Oblíbeným rituálem je ranní či večerní relax na gauči při poslechu gramofonu. Sbírání vinylových desek od milovaných interpretů je doslova závislost. Nejde zkrátka přestat. Velké díky kamarádovi Matějovi Bujnochovi, který mi vyrobil dřevěnou komodu na vinyly. Poslední dobou také začínám sbírat výběrové knihy dle mého gusta z oblasti jako je fotografie, umění, móda nebo právě interiérový design.

Daniel vedle gramofonu, jehož poslechem začíná i končí den. Foto: Michaela Karásek Čejková (nalevo), Také kuchyň odráží Danielův velký cit pro detail. Foto: LEXXUS NORTON (napravo).

Vyrážíte často do karlínských podniků? Které z nich byste určitě doporučil navštívit?

Místní podniky jsou jeden z dalších důvodů proč Karlín. Objevování a cestování za gastro zážitky je mým denním chlebem. Mojí srdcovou záležitostí je EMA Espresso Bar na Thámově, kde trávím nejvíc času kvůli přátelské obsluze a prostoru jako takovému. Za mě doporučuji do Emy na čokorolku nebo sendvič s chorizem a jalapeños, do Grounds S16 na ledový flat white, do Etapy na snídani, do Esky na ořechovou buchtu a víkendový brunch nebo do Praktiky pro jahodové koláče a čerstvý chléb. Pokud hledáte podnik na oběd nebo večeři, zavítejte do Kro Kitchen na kuřecí combo s bramborovými plackami a vyladěný drink, na letní dvorek u Bufet Karlín a Dvou Kohoutů nebo do pizzerie San Carlo, kde mají za mě tu nejlepší neapolskou pizzu v Praze. Sto lidí, sto chutí, ale věřím, že si každý přijde na své.

 Už 17 let chová Dan velkou lásku ke skateboardingu, sbírka stylových skejtů tak nemůže u něj doma chybět. Foto: LEXXUS NORTON.

Plánujete v Karlíně zakotvit natrvalo nebo by vás lákalo žít i v jiné části Prahy?

Karlín mou představu o kvalitním bydlení prozatím naplňuje a nemám v plánu jej v blízké době opustit.

Chtěli byste také žít v této části Prahy? Sledujte naši nabídku nemovitostí k prodeji i pronájmu. Třeba v ní na vás čeká také váš vysněný domov.