Rok 2024 ve znamení postupného oživování rezidenčního trhu

Autor: LEXXUS NORTON

Co přinesl rok 2023 a co očekáváme, že se stane s realitním trhem v roce 2024? Své postřehy a analytické poznámky nabízejí Peter Višňovský, provozní ředitel a partner společnosti LEXXUS NORTON, a Jana Panochová, senior konzultantka LEXXUS NORTON s více než dvaceti lety zkušeností v oboru.

Rok 2024 ve znamení postupného oživování rezidenčního trhu

Ohlédnutí za rokem 2023

Rezidenční trh byl na začátku roku 2023 významně ovlivněn utlumením poptávky v předchozím období, které bylo způsobeno poklesem hypotečního trhu v důsledku vysokých úrokových sazeb a vyšší regulace ze strany ČNB. Nicméně zásadní zlom způsobila válka na Ukrajině, jež vedla ke zmrazení rezidenčního trhu na několik měsíců. Lidé se totiž soustředili především na řešení geopolitické a finanční nejistoty.

Rok 2022 a začátek roku 2023 byl tedy charakterizován menší ochotou ke strategickým rozhodnutím ze strany klientů ale i developerů, kteří se rozhodli odložit realizaci některých projektů. „Nedostupnost vlastního bydlení a také migrační vlna ukrajinských uprchlíků vedla k významnému zvýšení zájmu o nájemní bydlení. Důsledkem byl výrazný růst nájemného,“ říká Jana Panochová, senior konzultantka LEXXUS NORTON.

Mozaika Holešovice, úspěšný rezidenční nájemní projekt v pražských Holešovicích.

V druhé polovině roku 2023 se otevíraly možnosti pro aktivní hotovostní kupující, kteří mohli vybírat z rostoucí nabídky a vyjednávat výhodné podmínky. Poptávka začala narůstat, v prosinci jsme zaznamenali nezvyklý meziroční nárůst poptávky o 60 %. Zároveň se jednalo o rekord v počtu přijatých poptávek za měsíc prosinec od roku 2010. „K velkému zájmu klientů významně přispěly i institucionální nájemní projekty,“ upřesňuje Peter Višňovský, provozní ředitel a partner LEXXUS NORTON. V roce 2023 byly v Praze nabízeny byty v desítkách nájemních projektů, přičemž většina z nich vykazuje značnou obsazenost nebo je plně pronajatá, a to navzdory vyšším cenám, než je běžné u individuálně pronajímaných nemovitostí.

Výhled LEXXUS NORTON na rok 2024

V roce 2024 očekáváme i nadále postupné oživování rezidenčního trhu, přičemž tento trend potvrzuje pokračující nárůst poptávky během prvních lednových týdnů. Souběžně s nižší regulací ze strany ČNB bude pokračovat stabilizace a pokles cen stavebních materiálů, které byly dosud na svých maximech. Očekáváme také snižování úroků u projektového financování, což může podporovat výstavbu nových rezidenčních projektů. Zájem o nájemní bydlení bude trvat i nadále, čehož využijí developeři, kteří již nyní plánují výstavbu dalších nájemních projektů.

Chcete vědět více o tom, co se dělo na pražském rezidenčním trhu v roce 2023? Rozklikněte si náš Market Report, který připravilo oddělení consultingu LEXXUS NORTON.